A magnézium-szulfát, a keserűsó vagyis az Epsom-só a bőrünkön keresztül is képes felszívódni, így fürdő formájában is nagyon hatékony lehet.
Nevét az angol kisvárosról, Epsomról kapta, ahol nagy mennyiségben állították elő.
Az Epsom-só tulajdonképpen a magnézium-szulfát egyik neve. A magnézium a szervezetünkben jelen lévő egyik leggyakoribb anyag, mely rengeteg fiziológiai folyamat megfelelő működéséhez szükséges. Az Epsom-só éppen ezért nagyszerű hatással lehet az egészségünkre.
Az Epsom-sós fürdő rendszeres használata nem csak méregtelenít, de hatásos lábgomba, lábköröm-gomba, köszvény, ficam, zúzódás vagy izomfájdalom esetén is.A magnézium nagyon sok fontos élettani folyamathoz szükséges, például az izmok és az idegrendszer megfelelő működéséhez. A kén jóval kisebb mennyiségben van jelen a szervezetünkben, de fontos szerepet játszik például az agyszövet egészségesen tartásában, és hozzásegíti a testünket ahhoz, hogy jobban hasznosítson bizonyos tápanyagokat, emellett a méreganyagok eltávolításában is.
Méregtelenítés és stresszoldás
Az Epsom-sóval készült fürdő segít megszabadulni a stressztől és gyorsítja a méreganyagok eltávolítását is. A magnéziumnak nagyon fontos szerepe van például a szerotonin nevű vegyület felszabadulásában, illetve hasznosításában, vagyis az Epsom-sós fürdő csökkenti a stresszt, a szorongást, az idegeskedést, az álmatlanság ellen is hatékony. A méregtelenítő hatása sem elhanyagolható: segít eltávolítani a salakanyagokat a sejtekből. Keverjünk el egy csésze Epsom-sót egy kád meleg vízben, majd húsz percig fürdőzzünk benne. Hetente két-három alkalommal is ismételhetjük.
Izomgörcsök
A magnéziumról régóta tudhatjuk, hogy nagyon hatékony az izmok görcsös összehúzódása ellen, az Epsom-só emellett képes csillapítani a fájdalmat, csökkenti a gyulladásokat is, valamint felgyorsítja az izmok regenerációját, gyógyulását. Az Epsom-sót éppen ezért nagyon ajánlott a rendszeresen sportolóknak használni.
Keverjünk össze fél csésze Epsom-sót annyi meleg vízzel, hogy sűrű, de jól kenhető pasztát kapjunk. Kenjük fel ezt a fájó területre, hagyjuk hatni 15 percig, majd alaposan öblítsük le.
Köszvényes rohamok és ízületi fájdalmak
Az Epsom-só jó tulajdonságai közé tartozik, hogy képes csökkenteni a fájdalmat, a duzzanatot és a krónikus gyulladásokat, nemcsak az izmokban, de az ízületekben is, éppen ezért nagyon hatékony lehet a különböző ízületi fájdalmak, ízületi kopásból eredő kellemetlenségek vagy éppen a köszvényes rohamok ellen. Az Epsom-só az idegrendszerre is jó hatással van.
Az Epsom-sós lábfürdőhöz keverjünk el egy edény meleg vízben három evőkanál keserűsót, áztassuk benne az érintett testrészt fél órát, majd alaposan öblítsük le tiszta vízzel. Hetente három alkalommal ismételjük.
Hajproblémák
A hajon, illetve a fejbőrön alkalmazva csökkenti a zsírosodást, méregteleníti a fejbőrt (ez különösen azoknak lehet fontos, akik sok hajformázó szert használnak, mert ezek felhalmozódhatnak a fejbőrön, eltömíthetik a pórusokat, ez pedig egy idő után a haj hullásához vagy zsírosodásához is vezethet), emellett nélkülözhetetlen ásványi anyagokkal láthatja el a hajhagymákat.
Keverjünk egy-két evőkanál keserűsót a samponunkhoz, majd szokásos módon mossuk meg a hajunkat. Száraz hajra ne használjuk!
Bőrgondok
Az Epsom-só nagyon jó hatással van a bőrünkre is, főleg akkor, ha az zsírosodásra, pattanásosságra hajlamos. Az Epsom-sós bőrradír eltávolítja az elhalt hámsejteket, csökkenti a bőr zsírosságát, és megszabadít azoktól a mikrobáktól is, melyek a gyulladt pattanások megjelenését okozhatják.
Vegyünk a tenyerünkbe egy kevés, nagyjából egy evőkanálnyi Epsom-sót, keverjük össze egy kis vízzel, majd dörzsöljük át vele az arcunkat, a hátunkat, vállunkat, vagy azokat a helyeket, ahol a pattanások megjelenhetnek. Langyos vízzel öblítsük le.
Lábszag és gombásodás
Bármilyen lábproblémánk legyen is (gombásodás, atlétaláb, kellemetlen lábszag, talpfájdalom stb.), az Epsom-sós lábfürdő megoldást jelenthet rá. Az Epsom-sós fürdő mellett a láb bőrét érdemes le is radírozni a keserűsóval, ez ugyanis nagyon hatékony lehet a bőrkeményedések ellen.
Ennél olcsóbb tisztítókúra nincs!
Az Epsom só a tavaszi fáradtságban és a méregtelenítésben is nagy segítségünkre van.
Az Epsom-só magnézium- és szulfátot tartalmaz, mindkét ásványi anyag könnyen felszívódik a bőrbe és a vérkeringésbe. Az Epsom-sós fürdő úgynevezett fordított ozmózist indít el a szervezetben: kiválasztódnak a káros anyagok, helyükre bekerül a magnézium és a szulfát. Előbbi az izom- és idegrendszer működéséhez nélkülözhetetlen, gyulladáscsökkentő hatása van, javítja a vérkeringést és az oxigénáramlást. A szulfátok az egészséges ízületek, a bőr és az idegszövetek nélkülözhetetlen építőkövei. A víz hőmérséklete ne haladja meg a 33 fokot!
Így készül az Epsom-sós fürdő
A fürdő időtartama legalább 40 perc legyen. A toxinok nagyjából 20 perc alatt távoznak a szervezetből, az ásványi anyagok felszívódásához további 20 percre van szükség. Töltsd fel meleg vízzel a kádat, add a vízhez az Epsom-sót testsúlyod szerint.
45-70 kg között: 450 g Epsom-só/ 1 kád víz
70-90 kg között: 600 g Epsom-só/ 1 kád víz
90 kg fölött: 750 g Epsom-só/ 1 kád víz (további 20 kilónként + 150 g Epsom-sóra van szükség)
Az Epsom-sós fürdő mellett ne használj szappant, mert megzavarja az ásványi anyagok felszívódását és a méregtelenítést is! Jót tesz a bőrnek, ha 100 ml olíva olajat öntesz a vízhez.
Tilos alkalmazni várandósság, nyílt seb/ égési sérülés esetén. Szív- és érrendszeri betegség esetén konzultálj orvossal mielőtt belevágsz.
(̶◉͛‿◉̶) Értékeld a munkánkat, ha tetszett oszd meg!Ára változó - 1 kg-os kiszerelésben 1000-1300 Ft között mozog. Mezőgazdasági boltokban is kapható, de annak tisztasága nem garantált. Így hiába olcsóbb, érdemes inkább a drogériában vagy gyógyszertárban megvenni.