Ha ezeket tapasztalod magadon, fordulj szakemberhez.

A máj nem jelzi, ha megbetegszik, ezért érdemes odafigyelned erre az 5 tünetre, hogy megelőzd a májbetegségeket!

A máj egészsége rendkívül fontos a teljes szervezet egészsége szempontjából, hiszen elég egy kis probléma, és a szervezetben lassan felgyűlnek a méreg- és salakanyagok, és ebből különböző betegségek alakulhatnak ki. És azt is fontos tudni, hogy a máj szinte sosem küld jeleket, hogy valamilyen problémája lenne, ha mégis, akkor már elég súlyos az állapota.

Most mégis következzen 5 olyan jel, amely a máj megbetegedésére utalhat.

1. A semmiből kialakuló zúzódás

Ha a májjal valami baj van, a vér alvadóképessége romlik, így a bőr felszíne alatt kialakulnak ezek a zúzódások, úgy is hogy nem ütötted meg magad azon a helyen. Ha zúzódásokat tapasztalsz magadon azonnal orvoshoz kell fordulni.

2. Hirtelen hízás

Ha az étkezési szokásaid nem változtak, mégis hétről hétre többet nyomsz, keresd fel családorvosodat. E mögött a megbetegedett máj állhat, hiszen ez esetben a szervezet nem tud megszabadulni a salakanyagoktól.

3. Állandó fáradtság

Ha nem dolgoztál, mozogtál sokat, az éjszakát is átaludtad, és mégis fáradt vagy, akkor ez egy rosszul működő májra utalhat, amely nem képes megtisztítani a szervezetet a méreganyagoktól.

4. Émelygés, étvágytalanság

Egy legyengült, rosszul működő máj miatt gyakran kell szembenézni émelygéssel, étvágytalansággal, mert ilyenkor a szervezet a méreganyagok megszabadulásával van elfoglalva, ezért következhet be rosszabb esetben akár hányás is.

5. Kellemetlen lehelet

Ez is azt bizonyítja, hogy a méreganyagokat a máj nem tudja kiszűrni, így azok felhalmozódhatnak a légcsövekben, gégében, kellemetlen leheletet idézve elő. 

Ezek a gyógynövények segíthetnek a regenerálódásban

Ha vigyázni akarunk a májunkra, azon kívül, hogy igyekszünk zsírszegényebben táplálkozni és mellőzni a cukros, alkoholos ételeket és italokat, segítségül hívhatjuk a gyógynövényeket is.

Borsmenta
A jellegzetes aromájú növény igazi kincs. Nem csak megfázás esetén alkalmazhatjuk! A benne lévő mentol fokozza az epe kiválasztását, emellett gyulladáscsökkentő és görcsoldó hatású is. Ezen kívül a zsíros ételek okozta émelygést, hányingert is enyhíti, ugyanis olyan emésztőenzimeket aktivál, melyek csökkentik a hányingert. Nyugodtan fogyaszthatjuk naponta, a borsmenta hatása hetek alatt érezhető lesz!

Gyermekláncfű
A gyermekláncfű az egyik legjobb megoldás epe- és májbántalmak ellen. A benne lévő keserűanyagok javítják az emésztést, csökkentik a gyulladást. A növény remek megoldás a zsíranyagcsere-problémák orvoslására, ezért kifejezetten ajánlott a fogyasztása, ha epebajokkal, májgondokkal küzdünk. A belőle főzött tea vizelethajtó és vértisztító hatású, emellett serkenti a vesék és a máj munkáját. Oldja a koleszterint és csökkenti a vérzsírt. A vércukorszint csökkentésében is szerepet játszik, így cukorbetegeknek is ajánlott!

Máriatövis
A legismertebb májvédő gyógynövény a máriatövis. A benne lévő hatóanyag, a szilimarin védi a májunkat a mérgektől. Serkenti a mérgek lebontását, valamint aktivizálja a májsejtek gyógyító mechanizmusait, emellett segíti az új májsejtek képződését. Serkenti az epetermelést is, így segítve a zsírok lebontását. Voltaképp a májműködés egészére hat. Mivel maga a hatóanyag nehezen oldódik vízben, ezért jobb, ha szilimarin tartalmú kivonatokkal, cseppekkel vagy kapszulákkal próbálkozunk.

Rozmaring
A rozmaringot elsősorban fűszernövényként tartjuk számon, de gyógyhatásai is egyedülállóak. Amellett, hogy serkentően hat az agyra, az emésztésünket is kedvezően befolyásolja. Nem csak a puffadást és a székrekedést előzi meg, hanem étvágytalanság ellen is kiváló, emellett segít azoknak, akik nehezebben emésztik meg a zsíros ételeket. A benne lévő hatóanyagok jó hatással vannak az epe termelődésére, valamint segítenek az epebántalmakkal küzdőknek is.

Így készítsd a májvédő teákat

A teák elkészítéséhez forrázzunk le egy evőkanál gyógynövényt, majd hagyjuk állni 10-15 percig. Naponta fogyasszuk - ha lehet felváltva a 4 féle teát. 

(̶◉͛‿◉̶) Értékeld a munkánkat, ha tetszett oszd meg!